دکتر رانندگی

لوگوی دکتر رانندگی :نمونه سوالات آیین نامه

قبولی در امتحان عملی ( شهری ) رانندگی - قسمت چهارم

در این مقاله به قسمت چهارم از تکنیک های عملی رانندگی میپردازیم که حاوی نکات مهم برای هنرجویان محترم آموزشگاه های رانندکی است که به زودی امتحان عملی یا همان شهری رانندگی دارند .

کنترل کلاج در سربالایی و درب شیب دار پارکینگ ها :

برای کنترل کلاج درسربالایی ها که مشکل عمده اکثر رانندگانی است که تاکنون با چنین حالتی مصادف نشده اند:

اول بعد از اینکه ماشین را متوقف نمودیم همزمان که کلاج زیر پای چپ قرار دارد ترمز را با پای راست نگه میداریم، دنده را درحالت دنده یک می گذاریم و کلاج را تا جایی آزاد می کنیم که ماشین از حالت عادی به حالت لرزش دربیاید; بعد از آن ترمز را رها می کنیم ماشین رو به عقب سر نمی خورد و در آن لحظه گاز می دهیم; کلاج را بیشتر آزاد می کنیم و با احتیاط به حرکت خود ادامه می دهیم .

دوربرگردان ها:

دو نوع دوربرگردان وجود دارد که:

۱- دور برگردانهایی که معمولا در اتوبانهایی که از مناطق مسکونی می گذرند که به شکل همان جریان همگرا طراحی شده اند.

۲- دوربرگردانهایی که در خیابانهای اصلی شهر قرار دارد.

برای دورزدن از دوربرگردانها از فاصله صدمتری راهنمای سمت چپ را می زنیم و با نگاه کردن به آیینه سمت چپ و بالای سر و اطمینان پیدا کردن از اینکه وسیله ای در سمت چپ ما وجود ندارد ماشین را به سمت چپ هدایت می کنیم تا جایی که آیینه بغل سمت چپ دقیقا در یک نقطه برابر نوک جدولی که باید از آن دور بزنیم برسد فرمان را به سمت چپ دور می دهیم که اگر دوربرگردان از نوع دوم باشد حتما وسط جدول ایست کرده و با رعایت حق تقدم سمت راست دور می زنیم، برای دور زدن در نوع اول نیاز به ایستادن نیست و فقط با رعایت حق تقدم به حرکت خود ادامه می دهیم.

ضامن آینه ای وسط جهت سهولت دید در شب :

هنگام رانندگی در شب وقتی نور چراغ اتومبیل پشت سر باعث ناراحتی چشمان ما می شود کافی است که ضامن زیر آیینه را فشار داده یا به سمت خود بکشیم،این عمل موجب تغییر زاویه آیینه شده و نور شدید عقب به حالت مات دیده می شود و در نتیجه باعث اذیت شدن چشمان ما نمی شود.

پس از اینکه وضعیت عادی شد ضامن را به حالت اول برمی گردانیم.

نقاط کور آیینه های بغل :

بیشترین دلیل تصادفات به هنگام تغییرمسیر ناگهانی خودرو از یک لاین به لاین دیگر و نیز هنگام گردش به چپ و راست و سبقت بخاطر عدم توجه راننده به نقاط کور آیینه های بغل میباشد . اهمیت دادن به نقاط کور خودرو موجب کاهش تصادف می گردد.

باید دقت داشته باشید که آیینه های بغل خودرو از دید راننده خودرو فقط می توانند درحدود ۴۵ درجه فضای کنار خودرو را نشان دهند و بقیه فضا در دید راننده نمی باشد.

به این مقدار فضایی که به وسیله آیینه در دید راننده خودرو نمی باشد نقاط کور آیینه می گوییم.

بنابراین لازم است که به هنگام جابجایی از یک لاین به لاین دیگر علاوه بر نگاه کردن به آیینه سرمان را نیز به سمت مورد نظر بچرخانیم تا اطمینان کامل از عدم وجود خطر داشته باشیم و علاوه بر آن زدن راهنما را نیز فراموش نکنیم.

با توجه به درخواست های شما عزیزان تیم دکتر رانندگی بسته ای کامل از انواع نمونه سوالات آیین نامه و فنی تهیه کرده است که شامل انواع نمونه سوالات آیین نامه ، فنی ، حق تقدم ها ، تابلوها و علائم و تمامی بخش های کتاب میباشد
این سوالات را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید:
دانلود نمونه سوالات آیین نامه و فنی

نحوه رانندگی در باران :

جادههای خیس یک از عوامل مهم سوانح رانندگی هستند اما به کار گیری تکنیکهای رانندگی ایمن میتواند مانع از آن شود که سرنوشت ماشینتان به برخورد با نردههای کنار جاده یا خدای ناخواسته به سقوط از دره ها ختم شود.

شما می توانید برای کسب مهارت بیشتر و فراگیری نحوه رانندگی صحیح در روزهای بارانی این توصیه ها را به کار ببندید:

آرام و بااحتیاط رانندگی کنید، به خصوص سر پیچها.

فاصله زیادی را با ماشین جلویی حفظ کنید.

هنگامی که لازم است توقف کنید یا سرعتتان را کم کنید، به آرامی و ملایمت ترمز کنید.

هرگز یکباره پایتان را روی ترمز نزنید.

اگر ماشینتان شروع به لغزیدن کرد، به آهستگی پایتان را از روی گاز بردارید و فرمان را در جهتی که میخواهید جلوی ماشین حرکت کند، بپیچانید.

از چاله های آب باران دوری کنید.

در همان مسیری که ماشینهای جلوییتان حرکت میکنند، رانندگی کنید .

بلافاصله از لحظه شروع باران تا زمانی که جاده مرطوب است، سرعتتان را کم، یکنواخت و در حد کنترل نگه دارید.

در پیچ ها از سرعتتان بکاهید و به هیچ عنوان به طور ناگهانی ترمز نکنید .

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی کالیفرنیا

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی کالیفرنیا برای افراد پارسی زبان که در کالیفرنیا آمریکا زندگی می کنند هم اکنون برای شما گرداوری کرده ایم .
خیلی از هموطنان عزیزمان در کالیفرنیا آمریکا درخواست نمونه ...

ادامه مطلب

سوالات آزمون اصلی آیین نامه 96 و سوالات فنی با جواب

تعدادی از سوالات آزمون اصلی آیین نامه با جواب را در اینجا آورده ایم .
فراموش نکنید که برای قبولی در آزمون اصلی آیین نامه باید هر چه بیشتر نمونه سوالات آیین نامه اصلی با جواب را حل کنید .
آزمون اصلی آیین نامه که شامل ...

ادامه مطلب

نمونه سوالات آزمون آیین نامه افسر

نمونه سوالات آزمون آیین نامه افسر در واقع سوالات امتحانی آیین نامه اصلی راهنمایی و رانندگی است که از متقاضیان گواهی نامه پایه ۳ گرفته می شود . نمونه سوالات آزمون آیین نامه رانندگی تاثیر به سزا...

ادامه مطلب

کاهش استرس در هنگام آزمون عملی یا شهری رانندگی

آیا تا بحال تجربه امتحان عملی رانندگی در حضور افسر راهنمایی و رانندگی را داشته اید ؟ خیلی از هنرآموزان و متقاضیان گواهینامه رانندگی در هنگام امتحان عملی رانندگی استرس دارند و همین استرس باعث میشود در آزمون شهری مردود شوند ...

ادامه مطلب

دانلود سوالات آزمون آیین نامه اصلی دانلود سوالات آزمون آیین نامه مقدماتی