دکتر رانندگی

لوگوی دکتر رانندگی :نمونه سوالات آیین نامه

خطوط آیین نامه راهنمایی و رانندگی

در آزمون آیین نامه اصلی و همین طور آزمون آیین نامه مقدماتی سوالات زیادی از بخش تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی و همین طور سوالاتی از بخش حق تقدم می آید . در واقع شما در هنگام دادن امتحان آيین نامه قطعا سوالات زیاد تصویر داری را خواهید دید . اما سوالات تصویر دار فقط به سوالات مربوط به تابلو ها و علائم محدود نمیشود بلکه سوالاتی نیز برخی مواقع دیده شده که از خطوط راهنمایی و رانندگی می آید . برخی خطوط مهم که در کتاب نیز به آن اشاره شده است مانند خطوط ممتد ، خطوط مقطع ، خطوط پارک و ... در این قسمت ما قصد داریم تا مهم ترین خطوط را به همراه تصاویر آن به شما آموزش دهیم . به امید اینکه نمره قبولی را در ازمون اصلی ایین نامه بیاورید .

الف) خطوط ممتد :

اولین خطوطی که مورد بررسی قرار میدهیم خطوط ممتد است . خطوط ممتد که تصویر آن در زیر آمده است دو مفهوم مهم دارد : ۱- اینکه گردش و یا عبور بر روی آن ممنوع است ۲- اینکه وقتی این خطوط را در جاده یا خیابان میبینیم سبقت گرفتن تا پایان این خطوط ممنوع میباشد .

خط ممتد آیین نامه رانندگی

ب) خطوط مقطع :

دقیقا برعکس خطوط ممتد ، خطوط مقطع است این بر روی این خطو میتوان عبور و گردش کرد و همین طور با رعایت حق تقدم و احتیاط میتوان اقدام به سبقت گرفتن نیز نمود .

خطوط مقطع آیین نامه رانندگی

ج) دو خط ممتد موازی وسط جاده :

این نوع از خطوط ترکیبی از خط ممتد مورد الف است که مورد بررسی قرار گرفت این نوع از خطوط به معنای تاکید خط ممتد است . تصویر این نوع از خطوط در زیر آورده شده است .

خطوط ممتد تاکید آیین نامه

د) یک خط ممتد و یک خط منقطع موازی در وسط جاده :

در این نوع خطوط اگر وسیله نقلیه سمتی باشد که خطوط منقطع  است میتواند گردش کند یا سبقت بگیرد اما اگر وسیله نقلیه در سمت خطوط ممتد باشد مجاز به هیچ از موارد سبقت یا گردش و عبور بر روی خطوط نیست .

خطوط موازی آیین نامه

ذ) خطوط در باند ها :

حتما در بزرگراه ها و آزادراه ها خطوط منقطع را دیده اید در این موارد باید سعی کرد از بین خطوط رانندگی کنیم تا از ایجاد ترافیک جلوگیری شود . 

خطوط باند ها آیین نامه رانندگی

ر) خطوط هاشور :

به معنای وجود موانع در راه است . در تصویر زیر میتوانیم این خطوط را ببینیم .

 

خطوط هاشور در راه ها - آیین نامه

 

ز) خطوط ایست :

خط ایست به معنای اینست که وسیله نقلیه در پشت خط ایست باید ابتدا ایست کامل نماید سپس با رعایت حق تقدم و احتیاط عبور نماید در حالت کلی دونوع خط ایست داریم : 

اول خط ایست قبل از گذرگاه های عابر پیاده : که همین طور که در قسمت مفهوم خط ایست گفتیم باید قبل از آن ایست کامل انجام شود و پس از اینکه عابرین پیاده عبور کردند به راه خود ادامه دهند .

تصویر زیر این نوع از خطوط ایست را نشان میدهد .

 

خط ایست آیین نامه راهنمایی و رانندگی

 

دوم نوع دیگری از خطوط ایست قبل از ورودی تقاطع ها میباشد . که در تصویر زیر این نوع از خطوط ایست را میبینید . در همچین مواقعی وسایل نقلیه باید پشت خط ایست ، توقف کامل نمایند و سپس با احتیاط و رعایت حق تقدم عبور کنند .

 

خط ایست آیین نامه

 

 

خط توقف دوبله منقطع :

این خطوط برعکس مورد قبلی نیاز به توقف کامل نیست ولی وسیله نقلیه باید با رعایت حق تقدم و احتیاط مسیر را ادامه دهد .

 

خط ایست آیین نامه راهنمایی و رانندگی

 

خطوط زیگزاگ :

این خطوط که معمولا در حاشیه راه ها است به این معناست که عبور کردن و ایستادن بر روی آنها ممنوع است . تصویر زیر این خطوط را نشان میدهد . 

خطوط زیگزاگ آیین نامه

 

خطوط شطرنجی :

این خطوط در برخی از تقاطع ها وجود دارد و به این معناست که اگر شما از نظر قانونی مجاز به عبور و ادامه مسیر هستید اما تقاطع ترافیک است و تخلیه نشده میبایست ادامه مسیر ندهید و قبل از این خطوط ایست کامل نمایید در واقع ترافیک نباید بر روی این خطوط باشد و توقف نباید صورت بگیرد .

خطوط شطرنجی آیین نامه

 

در این بخش سعی شد مهم ترین خطوط آیین نامه راهنمایی و رانندگی که ممکن است در ازمون اصلی ایین نامه و یا آزمون آیین نامه مقدماتی از آنها سوال بیاید مورد بررسی قرار دهیم . به امید قبولی شما هنرآموزان و متقاضیان گواهینامه پایه ۳ رانندگی در امتحان آیین نامه راهنمایی و رانندگی .

 

 

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی کالیفرنیا

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی کالیفرنیا برای افراد پارسی زبان که در کالیفرنیا آمریکا زندگی می کنند هم اکنون برای شما گرداوری کرده ایم .
خیلی از هموطنان عزیزمان در کالیفرنیا آمریکا درخواست نمونه ...

ادامه مطلب

سوالات آزمون اصلی آیین نامه 96 و سوالات فنی با جواب

تعدادی از سوالات آزمون اصلی آیین نامه با جواب را در اینجا آورده ایم .
فراموش نکنید که برای قبولی در آزمون اصلی آیین نامه باید هر چه بیشتر نمونه سوالات آیین نامه اصلی با جواب را حل کنید .
آزمون اصلی آیین نامه که شامل ...

ادامه مطلب

نمونه سوالات آزمون آیین نامه افسر

نمونه سوالات آزمون آیین نامه افسر در واقع سوالات امتحانی آیین نامه اصلی راهنمایی و رانندگی است که از متقاضیان گواهی نامه پایه ۳ گرفته می شود . نمونه سوالات آزمون آیین نامه رانندگی تاثیر به سزا...

ادامه مطلب

کاهش استرس در هنگام آزمون عملی یا شهری رانندگی

آیا تا بحال تجربه امتحان عملی رانندگی در حضور افسر راهنمایی و رانندگی را داشته اید ؟ خیلی از هنرآموزان و متقاضیان گواهینامه رانندگی در هنگام امتحان عملی رانندگی استرس دارند و همین استرس باعث میشود در آزمون شهری مردود شوند ...

ادامه مطلب

دانلود سوالات آزمون آیین نامه اصلی دانلود سوالات آزمون آیین نامه مقدماتی