دکتر رانندگی

لوگوی دکتر رانندگی :نمونه سوالات آیین نامه

انواع نمونه سوالات آیین نامه اصلی و مقدماتی

اگر تا بحال امتحان آیین نامه نداده اید و از متقاضیان گواهینامه پایه ۳ رانندگی هستید و به زودی باید در آزمون آیین نامه شرکت کنید به شما توصیه می کنم این مقاله را تا پایان بخوانید .

انواع سوالات آزمون آیین نامه مقدماتی

آزمون آیین نامه مقدماتی پس از پایان کلاس های آموزشی آیین نامه و دو جلسه کلاس فنی برگزار می شود . این آزمون شامل ۳۰ سوال می باشد که برای قبولی در آن می بایست حداقل نمره ۲۶ را از ۳۰ آورد . معمولا این آزمون در آموزشگاه رانندگی و توسط مربی آیین نامه گرفته می شود .

پس از پایان آزمون در همان لحظه معمولا مربی آیین نامه رانندگی شما پاسخنامه ها را تصحیح می کند و در همان لظه به همه نمره ای که گرفته اند را اعلام می کند . این لحظه اعلام نمره ها بسیار هیجان انگیز است و استرس فراوانی را برای متقاضیان گواهینامه پایه ۳ می آورد . چرا که اگر نمره ای کم تر از نمره ۲۶ آورده باشند باید در هفته بعد دوباره در آزمون آیین نامه مقدماتی شرکت کنند .

سوالات آیین نامه مقدماتی شامل بخش های مختلف کتاب آیین نامه است . شما در آزمون آيین نامه مقدماتی حتما تعدادی سوال از بخش تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی خواهید دید . پس لازم است که تسلط کافی را بر مفاهیم تابلوها داشته باشید و سعی کنید مفهوم همه ی تابلوهای راهنمایی و رانندگی که در کتاب جدید آیین نامه به آنها اشاره شده است مسلط شوید .

به عنوان نمونه تابلویی مثل تصویر زیر را به شما می دهند و از شما میخواهند مفهوم این تابو را مشخص کنید که معمولا گزینه ها شبیه به هم هستند و باید دقت کافی را داشته باشید . و یا ممکن است مفهومی را ذکر کنند و در گزینه های تصاویر تابلوهای مختلف را نشان دهند که در این صورت باید تابلو درست را تشخیص دهید .

تابلو ایستادن ممنوع - دکتر رانندگی 

مثلا تابلو بالا به معنای ایستادن ممنوع می باشد .

بخش مهم بعدی بخش حق تقدم ها می باشد به طوری به احتمال بسیار زیاد شما در آزمون آيین نامه مقدماتی تعدادی سوال از این مبحث خواهید داشت به طوری که تصویری را به شما می دهند که در یک تقاطع باید حق تقدم ها را تعیین کنید . 

به عنوان نمونه تصویر زیر را آورده ایم :

حق تقدم - دکتر رانندگی

در تصویر بالا حق تقدم به ترتیب با : زرد - قرمز - آبی می باشد .

دلیل : اولویت با خودرویی که در خیابان اصلی است یعنی خودروی زرد و پس از آن با خیابان هایی که فرعی هستند در خیابان اصلی چون دو خودروی قرمز و زرد هستند پس حق تقدم با آنهاست و از بین این دو چون خودروی زرد مستقیم حرکت می کند پس حق تقدم ابتدا با خودروی زرد می باشد .

تصاویری که شکل دار باشد در آزمون آيین نامه مقدماتی همین دو بخش می باشد یعنی سوالات تصویر دار یا از بخش حق تقدم است یا از بخش تابلوها و تقریبا بخش های دیگر کتاب جدید آیین نامه سوالات خاصی ندارند .

تعدادی از سوال های آيین نامه رانندگی نیز معمولا همیشه در امتحان آيین نامه مقدماتی می آید و بسیار سوالات مهمی هستند که در آزمون آيین نامه مکررا تکرار می شوند . شما با حل نمونه سوالات آیین نامه می توانید به تسلط زیادی بر آزمون آيین نامه مقدماتی برسید چرا که اکثر سوالات امتحان آيین نامه مقدماتی قبلا در آزمون های گذشته تکرار شده اند در نتیجه حل نمونه سوالات آيین نامه تاثیر به سزایی در قبولی شما در آزمون آيین نامه مقدماتی خواهد داشت .

در اینجا چند سوال پرتکرار و مهم آیین نامه را آورده ایم :

سوال یک - آمادگی در رانندگی شامل چه مواردی است ؟

جواب : مشاهده ، پیش بینی ، تمرکز ، آگاهی ، عدم حواس پرتی

سوال دو : کدام گزینه به ترتیب اولویت صحیح می باشد ؟

جواب : فرمان پلیس ، چراغ راهنما ، تابلوها ، خط کشی

و ...

همین طور که ذکر شد میتوان با حل نمونه سوالات آيین نامه بر این نوع سوالات مهم تسلط یافت .

انواع سوالات آزمون آیین نامه اصلی 

آزمون آيین نامه اصلی آزمونی است که معمولا هنرآموزان از آن می ترسند . طبق تجربه ای که متقاضیان گواهینامه پایه ۳ رانندگی داشته اند سوالات امتحان آيین نامه اصلی از آزمون آيین نامه مقدماتی سخت تر است . برای اینکه بتوانید در ازمون ایین نامه اصلی شرکت کنید می بایست قبل از آن نمره قبولی را در آزمون آیین نامه مقدماتی آورده باشید . 

مهم ترین تفاوت بین امتحان آیین نامه اصلی و مقدماتی آنست که در آزمون آيین نامه اصلی سوالات فنی نیز در امتحان می آید . تعداد سوالات فنی ای که در آزمون آيین نامه اصلی می آید بیشتر از سوالات فنی آزمون آيین نامه مقدماتی است . همین موضوع باعث شده که این امتحان سخت تر بنظر برسد . چراکه معمولا هنرآموزان در بخش فنی ضعف دارند و سوالات مربوط به این بخش را پاسخ اشتباه می دهند . 

مهم ترین کاری که قبل از آزمون آيین نامه اصلی باید انجام دهید اینست که علاوه بر نمونه سوالاتی گه برای امتحان قبلی خود یعنی آزمون آیین نامه مقدماتی خوانده اید نمونه سوالات فنی با جواب نیز بخوانید .

در آزمون آيین نامه اصلی نیز تعداد سوالات همان ۳۰ تا می باشد و حداقل نمره قبولی ۲۶ است . این امتحان توسط افسر راهنمایی و رانندگی از متقاضیان گواهینامه پایه ۳ رانندگی گرفته می شود .

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی کالیفرنیا

نمونه سوالات آیین نامه رانندگی کالیفرنیا برای افراد پارسی زبان که در کالیفرنیا آمریکا زندگی می کنند هم اکنون برای شما گرداوری کرده ایم .
خیلی از هموطنان عزیزمان در کالیفرنیا آمریکا درخواست نمونه ...

ادامه مطلب

سوالات آزمون اصلی آیین نامه 96 و سوالات فنی با جواب

تعدادی از سوالات آزمون اصلی آیین نامه با جواب را در اینجا آورده ایم .
فراموش نکنید که برای قبولی در آزمون اصلی آیین نامه باید هر چه بیشتر نمونه سوالات آیین نامه اصلی با جواب را حل کنید .
آزمون اصلی آیین نامه که شامل ...

ادامه مطلب

نمونه سوالات آزمون آیین نامه افسر

نمونه سوالات آزمون آیین نامه افسر در واقع سوالات امتحانی آیین نامه اصلی راهنمایی و رانندگی است که از متقاضیان گواهی نامه پایه ۳ گرفته می شود . نمونه سوالات آزمون آیین نامه رانندگی تاثیر به سزا...

ادامه مطلب

کاهش استرس در هنگام آزمون عملی یا شهری رانندگی

آیا تا بحال تجربه امتحان عملی رانندگی در حضور افسر راهنمایی و رانندگی را داشته اید ؟ خیلی از هنرآموزان و متقاضیان گواهینامه رانندگی در هنگام امتحان عملی رانندگی استرس دارند و همین استرس باعث میشود در آزمون شهری مردود شوند ...

ادامه مطلب

دانلود سوالات آزمون آیین نامه اصلی دانلود سوالات آزمون آیین نامه مقدماتی